رشد و توسعه فناوری های هوشمند و تاثیرگذاری این رشد در عرصه های گوناگون زندگی انسان، محیط و شرایط مختلف را  برای کار،تعامل و استفاده روزمره، آسان تر، امن تر و دلپذیرتر نموده است.یکی از عرصه های تاثیرپذیر از رشد فناوری های هوشمند حوزه بهداشت و سلامت عمومی است.با توجه به نقش حیاتی فاکتورهایی همچون دقت، سرعت و اطمینان در حوزه سلامت و همچنینبا عنایت به آسیب پذیری سیستم یهداشتی و درمانی از خطاهای انسانی، هوشمندسازی و اتوماسیون مراکز بهداشتی و درمانی علاوه بر آسایش و راحتی درمان پذیران، سبب بهبود و ارتقای شاخص های سلامت در جامعه شده و یکی از ارکان اساسی رشد و توسعه یافتگی می باشد.

 

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

 

سیستم های اتوماسیون و هوشمند بیمارستانی توسط محصولات Control4 قابلیت های متنوعی را در اختیار بیماران، همراهان آنها و پرسنل بیمارستان قرار می دهد به گونه ای که در بخش های یک بیمارستان می توان سیستم هوشمند را بنا به نیازها و سطح امکانات مختلف اجرا نمود. قسمت هایی که می توانند از سیستم های هوشمند Control4 بهره مند شوند شامل بخش ها و اتاق های بستری بیماران، راهروها، قسمت های اداری، مشاعات و… می باشد.

دریک بیمارستان می توان اهداف کنترلی مختلف را از جمله دمای محیط، روشنایی، پرده ها، سایبان ها و سیستم های صوت و تصویر و … ارائه نمود که هریک از این اهداف را نیز می توان از طریق مودهای مختلف مانند کنترل دستی، کنترل مرکزی و کنترل با سناریو مدیریت نمود.

در بخش های بعدی سعی شده است ضمن معرفی بخش های اصلی سیستم هوشمند Control4 ، به گونه ای از امکانات و قابلیت های آن در پروژه های بیمارستانی اشاره شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • سیستم هوشمند روشنایی

 

در این بخش Control4 طیفی از محصولات و راه حل های مختلف را ارائه می دهد. بخشی از محصولات این بخش، به صورت وایرلس مورد استفاده قرار می گیرند. انواع سوییچ و دیمر وایرلس و نیز ماژول های پشت کلید در این طیف گنجانده شده اند.

 

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

در اینجا بصورت جداگانه به بررسی روشهای کنترل روشنایی محیط های مختلف می پردازیم:

 

  • کنترل روشنایی اتاق بیمار:

 

در بخش های بستری و اتاق های بیماران، کنترل روشنایی را می توان به روش های مختلف انجام داد.

 

  • کنترل دستی از داخل اتاق بیمار:

 

یکی از مزیت های سیستم هوشمند Control4 استفاده از سیستم سنتی در کنار سیستم هوشمند می باشد. با استفاده از این مزیت افراد از جمله خود بیمار و یا همراه می توانند با استفاده از کلید روشنایی سنتی لامپ اتاق را خاموش ویا روشن کنند.

 

  • کنترل مرکزی از ایستگاه پرستاری یا اپراتوری:

 

دراین حالت یک تاچ پنل یا ریموت کنترل و یا کلیدهای هوشمند سناریوپذیر در ایستگاه پرستاری یا اپراتوری قرارداده می شود که سرپرستار و یا مسئول مربوطه می تواند وضعیت روشنایی کلیه اتاق های بستری بیماران را کنترل نماید. به عنوان مثال بیماری برای جراحی و یا امور دیگر از اتاق خارج شده، دراین حالت مسئول مربوطه بدون مراجعه به اتاق، وضعیت روشنایی اتاق را کنترل می نماید.

یکی دیگر از امکاناتی که می توان برای این قسمت تعریف نمود کنترل روشنایی کلیه اتاق ها به صورت جمعی می باشد. به عنوان مثال هنگام صبح و موقع صبحانه تنها با فشردن یک کلید از ایستگاه پرستاری چراغ های کلیه اتاق ها روشن شود.

 

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

  • تنظیم خودکار سیستم روشنایی با توجه به شرایط محیطی :

 

یکی از مهمترین کارکردهای سیستم‌های هوشمند، عملکرد اتوماتیک سیستم نسبت به شرایط محیط است. در حقیقت سیستم هوشمند با کمک سنسورهای مختلف از وضعیت محیط مطلع می شود و بر اساس آنچه از پیش تعیین شده است، تغییرات مورد نظر روی بخشهای مختلف سیستم اعمال می شود.

 

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

 

سنسورهای شدت نور در هر لحظه نور محیط را می سنجند (نور طبیعی خورشید). این سنسورها شدت نورهای طبیعی موجود در محیط را به اطلاع سیستم می رسانند و سیستم هوشمند بر اساس برنامه ای که از پیش روی آن بارگذاری شده، تغییرات را اعمال می کنند. مثلا اگر در یک روز آفتابی هستیم و نور طبیعی خورشید برای فضای داخل کافی است، لامپهای اضافی به صورت اتوماتیک خاموش می­گردند.

 

2-روشنایی اتاق های عمل:

 

حساسیت تجهیزات اتاق عمل از یک سو و حیاتی بودن شرایط استاندارد و مطلوب برای یک عمل جراحی از سوی دیگر سبب می شود تا کنترل و پایداری شرایط محیطی و عملکرد دستگاه های موجود در اتاق عمل از حساسیت ویژه ای برخوردار باشد. هوشمندسازی کنترل اتاق عمل سبب کاهش نرخ خطای انسانی و تضمین کیفیت شرایط مطلوب شده و در نهایت کیفیت خدمات ارائه شده در اتاق عمل را بهبود می بخشد.

در اتاق عمل می توان با استفاده از دیمرهای Control4 شدت روشنایی را به میزان مطلوب کنترل نمود.

 

 

3-روشنایی مشاعات و راهروها:

 

در فضاهای عمومی که همه افراد از جمله بیماران و همراهان آنها تردد می کنند، بهتر است کنترل روشنایی توسط افراد مجاز صورت پذیرد. لذا دو راهکار  می توان برای کنترل روشنایی این محیط ها در نظر گرفت:

  • تنظیم خودکار سیستم روشنایی با توجه به شرایط محیطی :

مهمترین سنسورهایی که در بخش روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند، سنسورهای حرکتی و نیز سنسورهای شدت نور می باشند. سنسورهای حرکتی تاثیر فوق العاده ای بر صرفه جویی مصرف انرژی می گذارند.

 

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

استفاده از این سنسورها به خصوص برای فضاهای مشاعات نظیر راهرو ها و راه پله ها بسیار مفید خواهد بود و باعث می شود سیستم روشنایی تنها زمانی استفاده شود که به آن نیاز است.

 

  • کنترل مرکزی از طریق مسئول مربوطه

 

دراین حالت مسئول مربوطه از طریق واسط های کاربری از قبیل تاچ پنل یا ریموت کنترل و یا کلیدهای هوشمند سناریوپذیر که در اختیار دارد می تواند سیستم روشنایی قسمت های مورد نظر را خاموش و یا روشن نماید.

 

  • روشنایی فضاهای اداری:

 

4-1)  شرایط محیطی:

سیستم هوشمند با کمک سنسورهای مختلف از وضعیت محیط مطلع می شود و بر اساس آنچه از پیش تعیین شده است، تغییرات مورد نظر روی بخشهای مختلف سیستم اعمال می شود.

 

4-2)  برنامه ریزی زمان­بندی شده سیستم روشنایی برای ایام و ساعات مختلف:

 

در ابتدای هر سال روزها و ساعت‌هایی که قسمت های اداری بیمارستان در آن زمانها تعطیل است، مشخص هستند. این روزها و ساعات در سیستم روشنایی هوشمند به عنوان ایام تعطیل معرفی می شوند و سیستم به صورت خودکار در آن ساعات کلیه لامپ های موجود در ساختمان را به جز مواری که به آن اعلام می شود، خاموش نگه می دارد.

لازم به ذکر است چنین سیستمی کاملاً به صورت هوشمند و با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به شرایط خاص تعریف می شود. به عنوان مثال فردی خارج از ساعت اداری می خواهد اضافه کاری داشته باشد و سیستم به گونه ای تعریف شده است که در این ساعت چراغها باید خاموش باشد. در چنین شرایطی بازهم سیستم هوشمند عمل می کند و اطلاعات حضور این فرد را از سنسورهای مربوطه می گیرد، لذا در تصمیمش در خاموش کردن چراغ‌ها در آن لحظه تجدید نظر می کند!

هوشمندسازی بیمارستان , هوشمند سازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی مراکز درمانی , هوشمندسازی روشنایی بیمارستان , هوشمندسازی بیمارستان در اصفهان

4-3)  کنترل سیستم روشنایی فقط توسط افراد تعریف شده:

 

یکی از مواردی که موجب مصرف بی رویه انرژی در ساختمان‌های اداری می شود، امکان اعمال تغییرات در سیستم روشنایی توسط افراد مختلف است. به عنوان مثال زمانی‌که یک کلید روشنایی در محلی تعبیه می شود که همه افراد به راحتی به آن دسترسی دارند، می توانند بنا به نظر و سلیقه خود وضعیت این کلید را تغییر دهند. ممکن است نظر و سلیقه فرد، منطبق با اصول مصرف بهینه انرژی نباشد و بیش از نیاز واقعی وی باشد در حالیکه وی به این موضوع بی توجه است. در چنین حالتی مدیریت مصرف انرژی به صورت واحد و یکپارچه امکان پذیر نیست.

از طرف دیگر اگر قرار باشد کلیه خطوط روشنایی فقط از تابلو برق کنترل شود، دسترسی و تغییر دادن وضعیت آن‌ها برای افراد مجاز نیز دشوار خواهد بود. برای اعمال کوچک ترین تغییری افراد باید به محل تابلو برق بروند و با انبوهی از کلیدها مواجه شوند تا بتوانند تغییر مورد نظر را که مثلا خاموش کردن یکی از چراغ‌های راهرو یکی از طبقات است، اعمال کنند.

در سیستم ساختمانهای اداری هوشمند Control4 این مسئله به شکلی باورنکردنی رفع شده است. اولا که در این سیستم هیچگونه کلیدی روی دیوارها نصب نمی شود، لذا هر فردی امکان تغییر در سیستم روشنایی را ندارد.

در این سیستم ابتدا افراد مجاز برای اعمال تغییرات روی سیستم روشنایی تعریف می شوند. این افراد می توانند مدیران ارشد، مدیران واحدها، یا حتی برخی پرسنل خدماتی ساختمان باشند.

سپس برای هر یک از این افراد سطح دسترسی تعریف می شود. به عنوان مثال مدیر واحد اداری و مالی، فقط مجاز خواهد بود چراغ‌های مربوط به واحد کاری خود و راهروی مجاور آن را تغییر دهد.

به لطف یکی از مهمترین ویژگی های سیستم هوشمند Control4 که تعدد واسط های کاربر (User Interface) می باشد، افراد مجاز، به طرق مختلفی می­توانند تغییرات را اعمال نمایند. انواع گوشی های موبایل، تبلت ها، کامپیوتر و لپ تاپ، صفحات لمسی و ریموت کنترل و … همگی ابزارهایی هستند که می توان سیستم روشنایی هوشمند Control4 را از طریق آنها کنترل کرد. بنابراین کافیست افراد مجاز برای سیستم، یکی از آنها را در اختیار داشته باشد تا بتواند در زمانهای مورد نیاز تغییرات مدنظر خود را اعمال نمایند.

 

4-4) اجرای سناریوهای از پیش تعیین شده

 

در سیستم هوشمند Control4 مفهوم سناریو به مجموعه ای از وقایع اطلاق می شود که برای نیازهای مختلف طراحی گردیده­اند و در سیستم تعریف می شوند تا در مواقع لازم به وقوع بپیوندند. به عنوان مثال زمانی که قرار است در یک واحد جلسه عمومی برگزار گردد، می­توان یک سناریوی هوشمند روشنایی تعریف نمود. در این سناریو، سیستم روشنایی اتاق جلسات روشن خواهد شد و چراغهای مربوط به سایر بخشهای واحد خاموش می گردند. وقوع این سناریو با فشردن یک کلید سناریوپذیر به سرعت و به سهولت امکان پذیر است.

تعریف سناریوهای مختلف براساس نیازهای بخشهای مختلف سازمان خواهد بود.