اینفوگرافی خانه هوشمند با برند control4

بطور کلی تجهیز ساختمان به مجموعه تجهیزاتی که به منظور افزایش کارایی و بهره وری و ایجاد محیطی مطبوع برای ساکنین آن طراحی و اجرا میگردند،هوشمند سازی ساختمان نامیده میشود. هدف از اجرای پروژه های هوشمند سازی میتواند تبدیل فضا به یک فضای متمایز و لوکس، تبدیل ساختمان به یک ساختمان با مصرف بهینه انرژی و یا تبدیل خانه به یک خانه مدرن و امن با مدیریت هوشمند باشد.

 

این تبدیل میتواند تمامی و یا بخشی از تغییرات زیر در ساختمان باشد:

تنظیم و کنترل هوشمندانه روشنایی بر اساس زمان، میزان شدت نور طبیعی ونیز حضور ویا عدم حضور ساکنین.

تنظیم و کنترل هوشمندانه سرمایش وگرمایش وتهویه فضا بر اساس زمان، دمای هوای بیرون، فصل سال،حضور و یا عدم حضور ساکنین.

تنظیم و کنترل سیستم صوتی ( موسیقی) و پخش بی سیم موسیقی های متعدد در فضاهای مختلف منزل.

برنامه ریزی و کنترل تمامی تجهیزات امنیتی اعم از دوربین ها و سنسورها و سایر امکانات مرتبط.

یکپارچه سازی سیستم کنترل روشنائی، سیستم کنترل سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر و امنیت در قالب یک سیستم یکپارچه و هماهنگ.

 

 بخش های مختلف خانه هوشمند:

هوشمند سازی ساختمان در اصفهان , خانه هوشمند در اصفهان

 

با وجود اینکه برداشت‌های مختلف از مفهوم خانه هوشمند می شود که بستگی به اطلاعات هر فرد در این زمینه دارد، اما در اینجا مواردی مهم، مختصر و کاملاً پایه‌ای را از خانه #هوشمند (اتوماسیون ساختمان) را ذکر می‌کنیم. معمولا هر خانه #هوشمند شامل موارد زیر است:

 

کنترل دما

کنترل روشنایی

پرده‌های برقی و سایر تجهیزات موتوری

سیستم مدیریت مصرف انرژی

سیستم امنیتی

سیستم صوتی (با پوشش کامل منزل)

سیستم صوتی – تصویری

Interface (تجهیزات ارتباطی بین کاربران و سیستم)

 

به احتمال زیاد، شما تعدادی از سیستم های ذکر شده بالا را در منزلتان دارید. اما سوال اینجاست که آیا بهتر نخواهد بود اگر تمام این سیستم‌ها از طریق یک Interface مشترک (مثلاً یک صفحه لمسی و با یک ریموت) کنترل شوند و بتوان به صورت همزمان این تجهیزات را در سناریو‌های تعریف شده از قبل به کار گرفت؟

هدف ما دراینست که تمام این سیستم ها را که مانند جزایر مجزایی عمل می‌کنند، تحت کنترل یک سیستم مرکزی درآوریم ، بنابراین قدم اول، متمرکز کردن همه تجهیزات منزل شما در یک بخش مرکزی است. زمانیکه همه تجهیزات متمرکز شدند، حال می‌توانیم رفتارهای هوشمند متنوعی برای منزل شما تعریف نماییم.

چند مورد از این رفتارها را در قالب سناریوهای زیر مشاهده می‌نمایید:

پرده‌های برقی با طلوع وغروب خورشید، به طور اتوماتیک باز و بسته می‌شوند. و یا فراتر از آن، برای زمان‌های مختلف سال، پرده‌ ها را برنامه‌ ریزی می‌کنید تا از آفتاب داغ تابستان در امان بوده در حالی‌که از گرمای دل انگیز خورشید در زمستان حداکثر استفاده را می‌برید.

زمانیکه در حال خروج از منزل هستید با فشردن یک دکمه، سیستم امنیتی فعال، لامپهای مورد نظر خاموش، سیستم تنظیم دما خاموش و دیگر تجهیزات برق مانند اتو – بخاری برقی- تلویزیون و … خاموش می‌گردد. بنا‌براین لازم نیست در زمان خروج از منزل از چک لیست طولانی خود برای اطمینان از قسمت های مختلف استفاده کنید.

زمان ورود شما به اتاقها، چراغها به آرامی روشن و در هنگام خروج با کمی تأخیر خاموش می‌شوند.

هنگام بیدار شدن به جای استفاده از ساعتهای زنگ‌ دار آزار دهنده، با صدای موسیقی مورد علاقه‌ تان و با افزایش تدریجی دمای محیط و نور لامپ‌ ها و نیز بالارفتن تدریجی پرده‌ ها از خواب بیدار می‌شوید.

یک ریموت زیبا جایگزین ریموت‌های متعدد موجود در سینمای خانگی می‌گردد.

از راه دور همه امکانات و تجهیزات موجود در منزلتان را مدیریت وکنترل خواهید نمود. برای مثال زمانیکه ساکنین خانه هوشمند در تعطیلات هستند، می‌توانند به وسیله اینتر‌نت یا تلفن وضعیت امنیتی منزل خود را کنترل نموده، دزدگیر را فعال و یا غیر فعال کنند، تجهیزات برقی را خاموش یا روشن کنند، وضعیت روشنایی منزل را تغییر دهند، سینمای خانگی خود را برنامه‌ریزی کنند و هزاران امکان و قابلیت دیگر.

زمانیکه همه تجهیزات منزل شما را به یک زبان مشترک برسانیم، گام اول برداشته شده است. بعد از آن شما می‌توانید سناریوهای متعدد (که اسم آن را رفتار #هوشمند می‌گذاریم) را برای منزل خود طراحی و تعریف کنید. رفتارهایی که شما را شگفت زده خواهند نمود و باور نخواهید کرد از تجهیزاتی که همواره استفاده نموده‌اید چه قابلیت‌هایی متصور است.

سیستم روشنایی هوشمند Control4 ویژه پروژه های اداری

 

سیستم هوشمند ساختمان‌های اداری یکی از گروه‌های اصلی محصولات Control4 می باشد که قابلیت‌های بیشماری را در اختیار مدیران و کارکنان و یا ساکنان این گونه ساختمان‌ها قرار می دهد. با استفاده از این سیستم در ساختمان‌های اداری و مسکونی ، علاوه بر کنترل سیستم روشنایی و سرمایش گرمایش، می توان سیستم های امنیتی و اطفای حریق را نیز به صورت یکپارچه کنترل نمود. در این مقاله به بخش روشنایی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

 

 

اهمیت سیستم های هوشمند روشنایی

 

یکی از وظایف مدیران در سازمان‌ها یافتن راهکاری برای کاهش هزینه‌هاست. از جمله هزینه‌های جاری، هزینه‌های مصرف انرژی است. راهکارهای متعددی برای صرفه جویی از مصرف انرژی در سازمان ها و ادارات بیان شده است. برخی از این موارد، ملاحظاتی است که در حین فرآیند ساختمان سازی باید مورد توجه قرار گیرند. در حالی که برخی دیگر از راه حل‌ها می توانند در هر زمان به وقوع بپیوندند.

بررسی و تحلیل مصرف برق در کشورهای پیشرفته دنیا نکات جالبی را به ما نشان می دهد. در آماری که سازمان Energy Star آمریکا منتشر کرده است، به طور میانگین 35 درصد مصرف انرژی برق در ساختمان های اداری در این کشور، در بخش روشنایی مصرف می‌گردد. درصد استفاده از انرژی برای مصارف مختلف در نمودار زیر آمده است :

 

نمودار مصرف برق در ساختمان های اداری

 

 

اگر کمی در این نمودار و مفاهیم نهفته در آن عمیق شویم، متوجه می شویم وضعیت در کشور ما متفاوت است. به واسطه سطح تکنولوژی به کار گرفته شده در محصولات روشنایی در کشور آمریکا، سطح بهره وری بالاتری نسبت به شرایط موجود در کشورهای در حال توسعه را باید انتظار داشت. بنابراین برای کشورهای در حال توسعه، باید درصدی بیش از این را در نظر داشت که این موضوع اهمیت فراوان تمرکز بر بهینه سازی سیستم های روشنایی را به وضوح بیان می کند.

یکی از راهکارهایی که در راستای کاهش مصرف انرژی چند سالی است که در دنیا به کار گرفته می شود، استفاده از سیستم های هوشمند کنترل روشنایی می باشد.

شرکت Control4 با ارائه محصولاتی با فناوری روز دنیا، علاوه بر محصولات سیستم هوشمند روشنایی، سایر بخشهای ساختمان را نیز می تواند به صورت یکپارچه هوشمند نماید.

در ادامه با ویژگی‌های سیستم هوشمند روشنایی Control4 که جهت استفاده در ساختمان‌های اداری کاربرد زیادی دارد، آشنا خواهید شد.

 

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

 

 

انواع سیستم هوشمند روشنایی Control4 ویژه پروژه های اداری

 

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت، سیستم هوشمند روشنایی Control4 به دو نوع مبتنی بر سوییچ (روشن/خاموش) و مبتنی بر دیمر (کنترل میزان نور) تقسیم می شود. اجرای هر یک از این سیستم‌ها باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی در ساختمان‌های اداری می­گردد. انتخاب بین این دو سیستم بستگی به نوع لامپ­های استفاده شده در پروژه دارد. عموماً لامپ­های کم مصرف و مهتابی‌ها به وسیله سوییچ (خاموش/روشن) مدیریت می شوند و لامپ­های معمولی رشته ای و سایر انواع لامپ­های التهابی، به وسیله دیمر کنترل می گردند.

از آنجایی که در کشور ما استفاده از لامپ­های کم مصرف و انواع مهتابی در ساختمان‌های اداری معمول تر است، می توان اغلب پروژه‌های اداری کشور را با استفاده از سوییچ‌های هوشمند، مدیریت نمود. استفاده ترکیبی از انواع سوییچ و دیمر نیز در پروژه‌ها امکان پذیر است. به این معنا که برای برخی خطوط روشنایی می توان دیمر هوشمند در نظر گرفت در حالیکه برخی دیگر به سوییچ مجهز می‌گردند.

حال سوال اینجاست که سیستم هوشمند روشنایی Control4 با چه مکانیزم هایی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می­گردد؟ پاسخ این سوال برای هر دو نوع سوییچ و دیمر تقریبا به یک شکل است، که در ادامه به آن پرداخته شده است.

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

 

 

مکانیزم های سیستم هوشمند روشنایی

 

همانگونه که در نمودار زیر مشخص شده است، مکانیزم‌های مدیریت هوشمند روشنایی در وهله اول به دو گروه کنترل خودکار و کنترل دستی تقسیم می شوند.

مکانیزم‌های خودکار دسته ای هستند که یکبار برای سیستم تعریف می شوند و وقوع آنها به صورت خودکار می باشد. همانطور که در شکل ملاحظه می نمایید، مکانیزم‌های کنترل خودکار خود به دو دسته استفاده از سنسورها و زمان بندی سیستم تقسیم می شوند.

مکانیزم‌های کنترل دستی را وقایعی تشکیل می دهند که کاربران فرمان اجرای آنها را به سیستم اعلام می نمایند که خود به دو مکانیزم تقسیم شده اند. مکانیزم اول کنترل سیستم توسط افراد مجاز دارای سطح دسترسی است و مکانیزم دوم وقوع سناریوهای از پیش تعیین شده به محض دریافت فرمان کاربران به سیستم می باشد.

به طور خلاصه چهار مکانیزم مختلف برای سیستم مدیریت هوشمند روشنایی Control4 در سمت چپ نمودار زیر از شماره 1 تا 4 مشخص شده اند.

در ادامه به ارائه توضیحات و مثال‌هایی از این چهار مکانیزم می پردازیم.

نمودار انواع مدل های هوشمندسازی روشنایی

  1. تنظیم خودکار سیستم روشنایی با توجه به شرایط محیط

 

یکی از مهمترین کارکردهای سیستم‌های هوشمند، عملکرد اتوماتیک سیستم نسبت به شرایط محیط است. در حقیقت سیستم هوشمند با کمک سنسورهای مختلف از وضعیت محیط مطلع می شود و بر اساس آنچه از پیش تعیین شده است، تغییرات مورد نظر روی بخشهای مختلف سیستم اعمال می شود.

مهمترین سنسورهایی که در بخش روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند، سنسورهای حرکتی و نیز سنسورهای شدت نور می باشند. سنسورهای حرکتی تاثیر فوق العاده ای بر مصرف انرژی می گذارند که در پایان این متن به آن اشاره خواهیم کرد.

استفاده از این سنسورها به خصوص برای فضاهای مشاعات نظیر راهرو ها و راه پله ها بسیار مفید خواهد بود و باعث می شود سیستم روشنایی تنها زمانی استفاده شود که به آن نیاز است.

سنسورهای شدت نور در هر لحظه نور محیط را می سنجند (نور طبیعی خورشید). این سنسورها شدت نورهای طبیعی موجود در محیط را به اطلاع سیستم می رسانند و سیستم هوشمند بر اساس برنامه ای که از پیش روی آن بارگذاری شده، تغییرات را اعمال می کنند. مثلا اگر در یک روز آفتابی هستیم و نور طبیعی خورشید برای فضای داخل کافی است، لامپهای اضافی به صورت اتوماتیک خاموش می­گردند.

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

 

 

  1. برنامه ریزی زمان­بندی شده سیستم روشنایی برای ایام و ساعات مختلف

 

در ابتدای هر سال روزها و ساعت‌هایی که اداره در آن زمانها تعطیل است، مشخص هستند. این روزها و ساعات در سیستم روشنایی هوشمند به عنوان ایام تعطیل معرفی می شوند و سیستم به صورت خودکار در آن ساعات کلیه لامپ های موجود در ساختمان را به جز مواری که به آن اعلام می شود، خاموش نگه می دارد.

لازم به ذکر است چنین سیستمی کاملاً به صورت هوشمند و با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به شرایط خاص تعریف می شود. به عنوان مثال فردی خارج از ساعت اداری می خواهد اضافه کاری داشته باشد و سیستم به گونه ای تعریف شده است که در این ساعت چراغها باید خاموش باشد. در چنین شرایطی بازهم سیستم هوشمند عمل می کند و اطلاعات حضور این فرد را از سنسورهای مربوطه می گیرد، لذا در تصمیمش در خاموش کردن چراغ‌ها در آن لحظه تجدید نظر می کند!

 

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

  1. کنترل سیستم روشنایی فقط توسط افراد تعریف شده

 

یکی از مواردی که موجب مصرف بی رویه انرژی در ساختمان‌های اداری می شود، امکان اعمالتغییرات در سیستم روشنایی توسط افراد مختلف است. به عنوان مثال زمانی‌که یک کلید روشنایی در محلی تعبیه می شود که همه افراد به راحتی به آن دسترسی دارند، می توانند بنا به نظر و سلیقه خود وضعیت این کلید را تغییر دهند. ممکن است نظر و سلیقه فرد، منطبق با اصول مصرف بهینه انرژی نباشد و بیش از نیاز واقعی وی باشد در حالیکه وی به این موضوع بی توجه است. در چنین حالتی مدیریت مصرف انرژی به صورت واحد و یکپارچه امکان پذیر نیست.

از طرف دیگر اگر قرار باشد کلیه خطوط روشنایی فقط از تابلو برق کنترل شود، دسترسی و تغییر دادن وضعیت آن‌ها برای افراد مجاز نیز دشوار خواهد بود. برای اعمال کوچک ترین تغییری افراد باید به محل تابلو برق بروند و با انبوهی از کلیدها مواجه شوند تا بتوانند تغییر مورد نظر را که مثلا خاموش کردن یکی از چراغ‌های راهرو یکی از طبقات است، اعمال کنند.

در سیستم ساختمانهای اداری هوشمند Control4 این مسئله به شکلی باورنکردنی رفع شده است. اولا که در این سیستم هیچگونه کلیدی روی دیوارها نصب نمی شود، لذا هر فردی امکان تغییر در سیستم روشنایی را ندارد.

در این سیستم ابتدا افراد مجاز برای اعمال تغییرات روی سیستم روشنایی تعریف می شوند. این افراد می توانند مدیران ارشد، مدیران واحدها، یا حتی برخی پرسنل خدماتی ساختمان باشند.

سپس برای هر یک از این افراد سطح دسترسی تعریف می شود. به عنوان مثال مدیر واحد اداری و مالی، فقط مجاز خواهد بود چراغ‌های مربوط به واحد کاری خود و راهروی مجاور آن را تغییر دهد.

به لطف یکی از مهمترین ویژگی های سیستم هوشمند Control4 که تعدد واسط های کاربر (User Interface) می باشد، افراد مجاز، به طرق مختلفی می­توانند تغییرات را اعمال نمایند. انواع گوشی های موبایل، تبلت ها، کامپیوتر و لپ تاپ، صفحات لمسی و ریموت کنترل و … همگی ابزارهایی هستند که می توان سیستم روشنایی هوشمند Control4 را از طریق آنها کنترل کرد. بنابراین کافیست افراد مجاز برای سیستم، یکی از آنها را در اختیار داشته باشد تا بتواند در زمانهای مورد نیاز تغییرات مدنظر خود را اعمال نمایند.

 

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری 

 

 

  1. اجرای سناریوهای از پیش تعیین شده

 

در سیستم هوشمند Control4 مفهوم سناریو به مجموعه ای از وقایع اطلاق می شود که برای نیازهای مختلف طراحی گردیده­اند و در سیستم تعریف می شوند تا در مواقع لازم به وقوع بپیوندند. به عنوان مثال زمانی که قرار است در یک واحد جلسه عمومی برگزار گردد، می­توان یک سناریوی هوشمند روشنایی تعریف نمود. در این سناریو، سیستم روشنایی اتاق جلسات روشن خواهد شد و چراغهای مربوط به سایر بخشهای واحد خاموش می گردند. وقوع این سناریو با فشردن یک کلید سناریوپذیر به سرعت و به سهولت امکان پذیر است.

 

تعریف سناریوهای مختلف براساس نیازهای بخشهای مختلف سازمان خواهد بود.

 

 

 

هوشمندسازی ساختمان های اداری

 

 

 

نتیجه گیری

 

به طور خلاصه باید گفت استفاده صحیح از سیستم روشنایی در پروژه هایی نظیر ساختمان‌های اداری جز با بکارگیری سیستم­های هوشمند یکپارچه امکان پذیر نمی باشد.

عوامل مهمی در در ارزیابی سیستم­های هوشمند می توانند به انتخاب درست کمک کنند. قابلیت اطمینان یکی از مهمترین این پارامترهاست. نکته دیگری که در انتخاب باید در نظر داشت، سهولت استفاده از سیستم است. در برخی سیستم‌های هوشمندسازی، به قدری پیچیدگی وجود دارد که به جز یک تکنسین الکترونیک، فرد دیگری نمی تواند با آن کار کند. نرم افزار کنترل سیستم در Control4 به قدری ساده و جذاب است که هر فردی را قادر می سازد تا به راحتی با سیستم کنترل های لازم را انجام دهد.